Ana SayfaStableCoin Nedir?

StableCoin Nedir?

Stabilcoin adıyla da bilinen stablecoin, volatilitesi ile meşhur kripto para piyasalarında fiyat istikrarı sağlamayı amaçlayan bir kripto para türüdür. Stablecoinlerin popülaritesi günden güne artmaktadır.

Stablecoinlerin ani fiyat hareketlerine karşı dirençli olması beklenir. Bu yüzden, bu tip kripto para birimlerinin değeri, genelde fiziki bir varlığın fiyatına endekslenmiştir. Çoğu stablecoinin endekslendiği fiziki varlık ise ABD dolarıdır. ABD dolarına endeksli stablecoinlerin en bilinenlerinin başında kuşkusuz Tether (USDT) gelir. Ancak diğer kripto para birimlerinin ya da fiziki altın, gümüş gibi emtiaların fiyatına endekslenmiş stablecoinler de vardır. Örneğin; PAXGold (PAXG), değeri fiziki altına endekslenmiş bir stablecoindir. Bu stablecoinler kripto para borsaları üzerinden itibari para karşılığında kolaylıkla alınıp satılabilir.

Fiyatları ABD doları veya altın gibi bir rezerv varlığa endekslenmiş olan stablecoinler, kripto para birimleri ve günlük itibari para birimleri arasında köprü görevi de görür. Stablecoinlerin fiyat oynaklığı Bitcoin (BTC) ya da Ethereum (ETH) gibi kripto para birimlerine kıyasla çok daha düşük olduğundan, bu kripto paralar borsalarda değişim aracı olarak kullanılabilir.

Stablecoin türleri

Stablecoinler, kendi içlerinde teminatlı stablecoinler ve teminatsız stablecoinler olmak üzere ikiye ayrılır.

Teminatlı stablecoin nedir?

Teminatlı stablecoinler, endekslendikleri varlıklar şirket tarafından elde tutulan stablecoinlerdir. Bir başka deyişle, teminatlı stablecoin çıkaran bir şirketin, kripto paranın endekslendiği fiziki varlıktan eşdeğer miktarda elinde bulundurması beklenir. Örneğin PAXGold (PAXG) böyle bir stablecoindir. Yani Paxos şirketi, piyasadaki PAXG tokena eşdeğer miktarda fiziki altın bulundurur.
Bir de kripto para birimlerine endekslenmiş stablecoinler vardır. Bunları çıkaran şirketler, ilgili kripto para biriminden eşdeğer miktarda ellerinde bulundurabilirler. Bu tip stablecoinlere ise kripto teminatlı stablecoin denir. Birçok stablecoin, teminatlı stablecoin modelinde çalışır.

Teminatsız stablecoin nedir?

Fiyatı belirli bir seviyede tutmak için token arzını kontrol eden algoritmalardan yararlanan stablecoinlere teminatlandırılmamış ya da teminatsız stablecoin denir. Bu tip stablecoinler algoritmik stablecoin olarak da anılır. Teminatsız stablecoinler, herhangi bir rezerv kullanmazlar.

Stablecoin ne işe yarar?

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi kripto para birimlerinin fiyatları son derece dalgalı olabilmektedir. Öyle ki bu kripto para birimlerinin fiyatları zaman zaman dakikalar içinde binlerce dolar oynayabilir. Bu durum, kripto para piyasalarındaki dalgalanmalardan etkilenmeyecek ya da asgari düzeyde etkilenecek kripto para birimlerine ihtiyaç doğurmuştur. Stablecoinler, kripto para piyasalarındaki fiyat istikrarına sahip varlık ihtiyacını karşılar. Elbette bu kripto para birimlerinin birçok farklı kullanım alanı vardır.