Ana SayfaMetaverse Nedir?

Metaverse Nedir?

Kripto dünyasının en merak uyandıran teknolojilerinden Metaverse, sanal dünyayla gerçek dünyayı insanlar için bir araya getiriyor.

İnternete bağlanabilen cihazlar ile 3D sanal evrenlerde veya daha basit uygulamalarda bulunmak, buralarda gerçek hayatta olduğu gibi alım satım faaliyetlerinde bulunmak blok zinciri teknolojisi sayesinde artık çok kolay bir hale gelmiş durumda. Bu projelere ilgi giderek arttığı için metaverse projeleri de kripto dünyasında son aylarda en çok kazandıranlar arasında ilk sıraları alıyor. Metaverse oyunları ve platformları ise giderek gelişiyor ve daha çok kullanıcının ilgisini çekiyor.

Metaverse ne demek?

İngilizce “meta” ve “universe” kelimelerinin birleşiminden oluşan Metaverse kavramı, Türkçede “sanal evren” veya “öte evren” olarak bilinmektedir. İlk defa 1992’de Neal Stephenson’un siberpunk türündeki “Snow Crash” romanında adı geçen kavram, romanda insanların sanal gerçeklik gözlüğü ve fiber optik ağı kullanılarak eriştikleri dijital bir alanı tanımlıyordu. Kripto para dünyası ise bu kavramı başka bir boyuta taşıdı ve ona yeni bir anlam kazandırdı.

Metaverse Kavramının Tarihçesi

1992’de Neal Stephenson’un siberpunk romanı “Snow Crash” romanında adını ilk kez duyduğumuz metaverse kavramı, son zamanlarda kripto para dünyasında iyice bilinirlik kazandı. Sıkça duymaya başladığımız metaverse kavramı kripto para dünyası ile yeni bir boyuta taşınmış olsa da aslında kökeni çok daha eskilere dayanıyor. Örneğin, 2003 yılında piyasaya sürülen Second Life oyunu insanların sanal dünyada kendi avatarları ile var oldukları ikinci bir dünya niteliğindeydi ve 2013 yılında bir milyondan fazla kullanıcıya erişmişti. Second Life bu özelliği ile ilk metaverse oyunu olarak tanımlanmaktadır.
Tarihin en popüler video oyunlarından Minecraft da çok bilinen metaverse oyunlarından bir diğeridir. 2006 yılında çıkan Roblox da bilindik metaverse oyunları arasında sayılabilir.

Günümüzde ise bunun gibi oyunlar blockchain üzerinde çok daha gelişmiş bir yapıya erişerek kripto paraların da desteği ile kendi içlerinde bir dünya ve finansal yapı sunuyor.