Ana SayfaDump/Pump Nedir?

Dump/Pump Nedir?

Kriptoparaların fiyatları, arz ve talebe bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bir kriptopara biriminin fiyatının kısa süre içinde hızlıca çıkmasını ve ardından düşmesini sağlamak için yapılan manipülatif iletişim ve işlemler, ilgili kriptoparanın arz ve talep dengesini değiştirir. Kalabalık kullanıcı grupları ile organize şekilde hareket ederek yapılan pump ve dump nedir sorusunun cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.
Tek veya bir kaç kullanıcının değil oldukça kalabalık bir kullanıcı grubu tarafından belirlenen yönde işlem yapılması, ilgili kriptopara biriminin fiyatını da bu doğrultuda etkiler. Pump ve dump yapabilmek ve bu fiyat hareketinden kar elde edebilmek için yapılan bu organize eylem, belirli bir kriptopara hakkında FOMO oluşturarak alım yapılması veya FUD yayarak satım işlemi yapılması ile gerçekleşebilir. Planlı şekilde yukarı ve aşağı yönde fiyatı etkileyecek bu organize iletişimi yapan kişiler kriptoparayı düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan satarak kar elde ederler.

Pump Ne Demek?
Türkçe karşılığı yükseltmek, şişirmek olan “Pump” kelime anlamındaki gibi bir kriptoparanın fiyatının yapay şekilde yükseltilmesi anlamına gelir.

Dump Ne Demek?
Düşürmek, boşaltmak anlamına gelen “Dump” belirli bir kriptoparanın fiyatının düşürülmesi anlamında kullanılır

Kriptopara Piyasasında Pump Etkisi Nedir?
Kullanıcılar kendi yatırım stratejilerini oluştururlar. Yatırımlarını kısa, orta ve uzun vadede yapmak kullanıcıların kendi kararıdır. Bir kriptopara için pump ve dump yapılması ve buna dahil olmak, manipülatif bir işlem silsilesi olduğu için risk barındırır. Kazanç elde edilebileceği gibi zarar da edilebilir. Bazen bu yapay fiyat artışı diğer başka bir kriptoparanın da fiyatına etki edebilir. Yatırımcılar neden ve sonuçları iyi tartarak risklerini yönetmelidirler.