Ana SayfaBoğa/Ayı Piyasası Nedir?

Boğa/Ayı Piyasası Nedir?

Boğa piyasası veya boğa koşusu, yatırımcıların çoğunluğunun satın alım yaptığı, talebin arza ağır bastığı, piyasa güveninin yüksek olduğu ve fiyatların yükseldiği bir dönem olarak tanımlanır. Belirli bir pazarda, fiyatların hızla yukarı doğru eğilim gösterdiğini görürseniz bu, yatırımcıların çoğunluğunun fiyatın daha da artması konusunda iyimser veya “boğa gibi” olduğunun bir işareti olabilir. Bu durumda bir boğa piyasasının başlangıcıyla karşı karşıya olabilirsiniz.
Fiyatların zamanla artacağına inanan yatırımcılar “boğa” olarak adlandırılır. Yatırımcı güveni arttıkça olumlu bir döngü ortaya çıkar Bu döngünün daha fazla yatırım çekme eğilimi göstermesi fiyatların yükselmeye devam etmesine neden olur.

Ayı piyasası ise arzın talepten daha büyük olduğu, güvenin düşük olduğu ve fiyatların düştüğü zaman dilimi olarak tanımlanır. Fiyatların düşmeye devam edeceğine inanan kötümser yatırımcılara bu nedenle “ayı” denir. Ayı piyasalarında takas yapmak, özellikle de deneyimsiz takasçılar için zor olabilir.
Ayı piyasasının ne zaman sona ereceğini ve en düşük fiyata ne zaman ulaşıldığını tahmin etmek zordur. Zira geri sıçrama genellikle ekonomik büyüme, yatırımcı psikolojisi ve dünya haberleri veya olayları gibi birçok dış etkenden etkilenebilen, yavaş ve öngörülemeyen bir süreçtir.
Ama bu piyasalar beraberlerinde çeşitli fırsatlar da getirebilir. Sonuçta, yatırım stratejiniz daha uzun vadeli ise ayı piyasasında satın alım yapmak, döngünün tersine dönmesiyle para kazandırabilir. Kısa vadeli stratejilere sahip yatırımcılar da geçici fiyat artışları veya düzeltmelerinden yararlanabilirler. Daha gelişmiş yatırımcılar için, açığa satış gibi stratejiler vardır. Bu, bir varlığın fiyatının düşeceğine oynamaya dayalı bir stratejidir.