Ana SayfaBitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2008 Mortgage krizi sonrasında Satoshi Nakamato adlı kişi ya da kişiler tarafından Whitepaper’ı 31 Ekim 2008 tarihinde yayınlanan uçtan uca elektronik bir ödeme sistemidir.

Teknik makale ile merkeziyetsiz ve şeffaf bir yapıya sahip olan Bitcoin kripto para birimi olarak ortaya çıktı. Bitcoin blok zinciri Ocak 2009 tarihinde yapılan ilk transfer ile kullanılmaya başlanmış ve kısa sürede kazandığı popülarite ile “1. nesil blockchain” olarak adlandırılmıştır.
Bitcoin, dağıtık, merkeziyetsiz ve şeffaf yapısı sayesinde çok kısa bir sürede günümüz finansal düzenine karşı yükselişe geçti. Bitcoin kullanımının artması, arzının sınırlı olması ve beraberinde getirdiği teknoloji ile birçok yatırımcı ve finansal kuruluş tarafından benimsenmiştir.

Bitcoin kripto para dünyasında hem öncü olması hem de barındırdığı teknoloji ile birçok öncü sektörün ve teknolojinin gelişmesine olanak sağlamıştır. Bitcoin blok zincir yapısının şeffaf ve arzının sınırlı olması, Bitcoin’in getirdiği teknolojik devrimin yanı sıra, birçok yatırımcı için de enflasyonu düşük ve potansiyeli yüksek bir yatırım olarak görülmesine sebep olmuştur.

Bitcoin, doğumundan sonra hem hız ve hem de ölçeklenebilirlik olarak yeterli kapasiteyi sağlayamamasından dolayı birçok farklı kripto para biriminin de doğumuna sebep olmuştur. Bu kripto para birimlerine ise “alternative coin”, bir diğer deyişle “altcoin” denmektedir. Bitcoin blok zinciri ile benzer ya da farklı yapıda geliştirilen bu kripto para birimleri, programlanabilir ve daha hızlı bir yapıya sahip olabilmektedirler.

Alternatif kripto para birimleri yaratılırken çeşitli noktalarda farklı özelliklere sahip olarak rekabet avantajından yararlanılmış ve yeni kripto para türleri ortaya çıkmıştır. Bu kripto para birimleri arasındaki temel farklar genel olarak üretilebilecek maksimum arz miktarı, kullanılan algoritmalar ve blok zincir türleri (özel/paylaşımlı, izinli/izinsiz mutabakat) örnek olarak verilebilir.