Ana SayfaAltcoin Nedir?

Altcoin Nedir?

Alternatif coin olarak da bilinen Altcoin, Bitcoin dışındaki dijital paraları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bitcoin dışında mevcut olan her Kripto Para birimi altcoin olarak nitelendirilebilir.
Bitcoin’in başarısının ardından piyasaya çıkan ilk altcoin Namecoin (NMC)’ydi. İlk kripto para olan Bitcoin, uzunca bir süre kripto para piyasasının büyük çoğunluğuna hakim olsa da altcoin’lerin artmasıyla piyasa payı azaldı. Mart 2021 itibariyle neredeyse 9.000’den fazla kripto para birimi piyasada vardı. Altcoinler Mart 2021’de toplam kripto para piyasasının %40’ından fazlasını oluşturuyordu.
Birçoğu Bitcoin’den türetildikleri için ve öncü kripto para birimi bitcoin olduğu için, altcoin fiyat hareketleri Bitcoin’in hareketlerini taklit etme eğilimindedir. Bununla birlikte, analistler, kripto para yatırım ekosistemlerinin olgunluğunun ve bu kripto paralar için yeni pazarların geliştirilmesinin, altcoinlerin fiyat hareketlerini Bitcoin’in alım satım sinyallerinden bağımsız hale getireceğini söylüyor.

Neden Adı Altcoin?

Bitcoin dışındaki kripto paraların altcoin olarak adlandırılması, Bitcoin’in orijinal kripto para birimi olduğu ve daha sonra gelen kripto para birimlerinin Bitcoin’e alternatif olarak kabul edildiğini simgeler. “Altcoin”, “alt” ve “coin” kelimelerinin birleşimidir ve Bitcoin’e tüm alternatifleri içerir. Bitcoin ve altcoinler için temel çerçeve benzerdir. Bu nedenle, kod ve işlevi P2P(pear to pear, eşten eşe) sistemler olarak veya aynı anda büyük miktarda veri ve işlemi işleyebilen dev bir bilgisayar olarak paylaşırlar. Bazı durumlarda, altcoinler dijital işlemler için ucuz bir yöntem haline gelerek bir sonraki Bitcoin olmayı da hedefler. En iyi bilinen örnekler, Ethereum blok zincirinin en üstünde bulunan ERC-20 token’lardır.

Bitcoin’in 2008 yılında yaratılışından bu yana, piyasaya sürülen 9.000’den fazla alternatif kripto para biriminin çoğu aslında, Hard Fork olarak bilinen bir işlemle Bitcoin’in değiştirilmiş kopyaları olarak tasarlandı. Ancak tüm bu benzerliklere rağmen, her altcoin’i diğerlerinden farklı kılan işlevleri de mevcuttur. Bu nedenle altcoin’lerin tam olarak Bitcoin’in kopyaları olduğu söylenemez.
Bitcoin’den türemiş altcoin’ler, genellikle Bitcoin’in “Proof of Work” (PoW) fikir algoritmasına dayanan benzer bir madencilik süreci sunar. Bununla birlikte, farklı blok zinciri ağları içinde alternatif fikir birliği algoritmasına ulaşmanın yöntemlerini deneyen birkaç kripto para birimi daha vardır. Proof of Stake fikir birliği algoritması Proof of Work’e en yaygın alternatiftir. Bunların yanı sıra diğer önemli örnekler arasında Delegated Proof of Stake, Proof of Burn, Proof of Authority ve Delayed Proof of Work fikir birliği algoritmaları gösterilebilir.
Bazı kullanıcılar “altcoin” terimini aşağılayıcı veya küçümseyici bulsa da genel olarak altcoin teriminin tarafsız olduğu kabul edilmektedir. Dolayısıyla altcoin terimi olumlu veya olumsuz bir duyguyu dile getirmez. Öte yandan, örneğin “shitcoin” terimi olumsuz bir duyguyu dile getirir ve genellikle aşağılayıcı olarak kabul edilir.

Altcoin’in Ortaya Çıkış Sebebi

Altcoinlerin ortaya çıkış sebebi kripto para dünyasını ve bu sektörü büyütmektir. Bitcoin’den daha hızlı transfer işlemleri yapılması da hedeflenmiştir. Madencilik işlemleri Bitcoin’e oranla altcoinlerde daha kolaydır. Çıkarılan altcoinler sayesinde piyasa daha da hareketlenmiştir ve daha hızlı transfer işlemi yapılan kripto paralar da oluşturulmuştur.

Bitcoin ve Altcoin Arasındaki Fark Nedir?

Bitcoin, bir kripto para biriminin ilk örneğidir ve felsefesi ve tasarımı, diğer dijital paraların gelişimi için ölçüt oluşturur. Bununla birlikte, uygulamasının bazı eksiklikleri vardır. Örneğin, bloklar oluşturmak için kullanılan fikir birliği mekanizması olan Proof-of-Work (PoW) enerji yoğun ve zaman alıcıdır. Bitcoin’in akıllı sözleşme yetenekleri de sınırlıdır.

Altcoinler, rekabet avantajı sağlamak için Bitcoin’in yaşadığı sınırlamaları iyileştirir. Birkaç altcoin, bloklar oluşturmak ve yeni işlemleri doğrulamak için gereken süreyi ve enerji tüketimini en aza indirmek için Proof-of-Stake (PoS) fikir birliği yöntemini kullanır.
Başka bir örnek, Ethereum’daki akıllı sözleşmelerde gaz (veya işlem maliyetleri için ödeme) olarak kullanılan, piyasa değeri açısından dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ether’dir. Altcoinler ayrıca Bitcoin’e karşı geleneksel eleştirilere de değinir. Örneğin, stabilcoinler Bitcoin’in fiyat oynaklığını göstermez, bu da onları günlük işlemler için ideal araçlar haline getirir.

Altcoinler kendilerini bu şekilde Bitcoin’den ayırarak kendileri için bir pazar oluşturmuşlardır. Bunun sonucunda, bu, potansiyelini Bitcoin’e alternatif olarak gören yatırımcıları cezbetti. Dolayısıyla yatırımcılar, altcoinler daha fazla ilgi ve kullanıcı kazandıkça ve fiyatta değer kazandıkça kar etmeyi bekliyorlar.

Altcoinlerin Avantajları

• Yüksek likidite
• Daha fazla düzeyde kullanıcı ve işlem gizliliği vardır
• Uygun fiyatlı madencilik hizmetleri sağlanır
• İşlem hızı daha yüksek olan coinler bulunur
• Madenciliğin hızlandırılması için teknik geliştirmeler yapılır
• Daha fazla yatırım imkanı sağlar
• Güçlü dalgalanmalar yaşanarak kazancın önemli ölçüde artmasına fayda sağlayabilir
• Amaca uygun olan kripto para ile daha somut adım atmak
• DeFi alanında merkezi finans sistemlerinde yapılan neredeyse tüm işlemlere imkan sağlar

Altcoinlerin Dezavantajları

Altcoinlerin avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunur. Pek çok farklı altcoin vardır ve her birinin özellikleri farklılık gösterir.
• Güçlü dalgalanmalar yaşanarak kaybın önemli ölçüde artmasına neden olabilirler.
• Adını henüz duyurmamış bir altcoine güven duyulması zordur. Küçük bir hata yatırımcıların paniğe kapılmasına ve en ümit verici altcoinin bile değer kaybetmesine sebep olabilir.